top of page
Search

DENET LEME!

Updated: Sep 30, 2022

Duayen Hayim Vali “Sevilmek sizin için önemli ise doğru yerde değilsiniz” diye başlamıştı ISO 9001:2008 LAC eğitimine. “2 Ocak Benim doğumgünüm” yazısında da anmıştı diğer duayen ISO 22000 LAC eğitmenim Teslime Mahmutoğlu’nu. Saygıyla anıyorum. Denetimi bildiğimi zannederken gerçekten birşeyler öğrendiğim daha nice “İSİM”i hiç unutmadım.


Denetçi olmak görebilmek, analiz edebilmek, derinlemesine kavrayabilmek, anlatabilmek ve en önemlisi de standardı, sektörü, insanı bilmekten geçiyor. Hep “çok fırın ekmek yemem” gerekir dediğim bu sektörde emek verenlerden olmaya devam ediyorum.

Denetleme güvenilirlik demek, bazen bilsen de susabilmek ve gizliliği koruyabilmek demektir.

Denetim (tetkik) standardı ISO 19011 denetim gerekliliklerinin yazılı olduğu yer. Son güncellemesi 2018’de yapıldı. Standart tetkik prensipleri ile başlar, tetkik programlarının yönetimi, tetkikin yapılması, tetkikçi değerlendirme ve yeterliliği konusunda detaylı şartları ortaya koyar.

Denetimin amacı sürekli iyileştirme sağlayabilmektir. Dünyada yayınlanmış tüm standartlarda ortak konulardan biridir. Standartlarda belirtilmeyen tecrübeyle edindiğimiz bilgi: kuruluşların iç tetkik prosesi dış tetkikler ciddiyetle yapıldığı zaman iyileşir. Dış tetkik tam bağımsızlığın sağlandığı ve gerçekçi sonuçların ortaya konduğu tetkik olmalıdır.

Şimdi gelelim denetim işi ile ilgili yanlış bilip yaptıklarımıza:

“Denet leme!” nasıl moda oldu? İnanın ben de anlamadım. Denetim sektörü dışındayken iyi denetimin alkış alması gerektiğini düşünenlerdendim. Bu konuda benimle aynı fikirde olanlarınız da olabilir. “Denetim karşı tarafı mutlu edebildiğiniz kadar yapılır” politikalarının uygulandığını gördükçe fikrim değişiyor.

Kuruluşların istediği denetçi ile çalışma şansını bilmeleri ile birlikte sahada “sevilen” ve “sevilmeyen” denetçi konuları konuşuluyor. Arz talebi, talep de arzı doğuruyor.

Kimi Firmalar "tecrübeli ve işi bilen biri bizi denetlesin" derken, "tecrübesiz, mümkünse görmeyen, gördüğünü de yazmayan denetçi" arayanlar da var. Aldığı güzel duyumlar ile ilgili kişileri ısrarla isteyerek denetimlerinde görevlendirilmelerini de sağlıyorlar.

Eğitim sertifikası alamayan kişiler ya da standardın belgelendirilmesine uygun görülmemiş Firmalar sizce ne yapıyor. Evet tüm cevapları duyar gibiyim. Bir daha çalışıp, bir daha denetleniyorlar ya da eğitim alıyorlar diyorsunuz değil mi?

Evet …..

Bir iki şikayet ile işini doğru yapanlara iş verilmesini engelleyip piyasada “sevilen tetkikçi” grubu oluşturulmuyordur herhalde.

Neden denetçiler sevilmez ve denetim işi korkulu rüyaya dönüştü bilinmez.


Bilinen tek şey var ki “Denetle ki iyileşsin, Yaz ki üstü kapatılmasın.”


ISO 19011 ve tetkikçi davranışı makalesi çok yakında...


by Fatma Akkuş İnceoğlu, 24.12.2021

8 views0 comments
Post: Blog2 Post
bottom of page