top of page
Search

ONLINE EĞİTİM ALMAK MI?

Updated: Sep 30, 2022

Bu yazıyı bugünler için yazmamış, eğitime herkes eşit ulaşabilsin diye kaleme almıştık. (Pandemi)


Teknoloji hızı ve akıllı cep telefonları devri hepimizin cebine görsel cihazlar ekledi. Eskiden eğitim için okul, öğretmen, sınıf ortamı aranırken öğrenme araçları da farklılaşmaya başladı. İlk önce televizyon, sonrasında medya, tabletler, sosyal iletişim ağları mesaj okuma yazma düzeyinde de olsa vazgeçilmezimiz oldu.


Kimimiz diyet bilgileri, kimimiz haberler, kimimiz arkadaşları takip gibi yeni uğraşlar edindik. Küçük büyük hepimiz bu hareketliliği sevdik. En sevdiğimiz müzik ya da filmi istediğimiz an elimizin altında bulmaya bayıldık.


EĞİTİM HER YERDE, HER ZAMAN ve SİZE BAĞLI hale geldi. FDE R&D olarak Kalite ve gıda güvenliği konusunda bu kadar konuşulurken işin standartlardaki yerini dilimiz döndüğünce cebinize, tabletinize ve televizyonunuza indirme ve izleme dinleme imkanı sunduk. Eğitimlerin en büyük avantajı satın alındığında ÖMÜR BOYU ulaşım olanağının sağlanmasıdır.


Özellikle işyerlerindeki yoğunluklar ile trafikte, uçak beklerken, haftasonu ve bir bekleme yerinde zamanımız geçiyor. Bu zaman diliminde okuyacak kitap, izleyecek dizi, diğer uğraşlarımız bizimle. Online eğitimler bu anlamda yeni bilgiler kazanmamızı da sağlayabilir.


Eğitimi satın aldık bitti mi? Hayır. En çok sorulan soru bu alınan eğitimlerin sertifikası geçerli mi? Kursu sınavlardan geçerek bitirenler FDE R&D eğitmeninden sertifikasını alır, yerinde eğitim kadar uzun olmamakla birlikte sertifika alımı hiçbir zaman eğitim alanın kesinlikle işi öğrendiği ve uygulama yapabileceği anlamına gelmez. Her ne kadar bazı eğitim içeriklerinde çalışmalar, uygulamalar ve ödevler olsa da eğitim alan kişinin ne kadar anlayarak eğitim sürecini tamamladığı iş başında değerlendirme ile mümkündür. Bu şartlar yerinde verilen bir eğitim hizmeti için de geçerlidir.


Online eğitimler hiçbir zaman yerinde eğitimlerin yerini tutamaz. Yerinde eğitimlerde eğitimi alanın katılımını eğitimci artırabilir. Online eğitimlerde bunu sağlamak çok zor. Dünya’da ve Türkiye’de birçok Üniversite’de de online eğitim programları mevcuttur. Sınavlar sınav merkezinde yapılarak öğrenme değerlendirmesi ve etkinliği ölçmlenmektedir. Bizim yayınladığımız eğitimler bilinçlendirme amaçlı olup değerlendirmesi tarafımızdan yapılmamaktadır.


Özellikle Kuruluşlarda eğitimleri koordine etmek fazlasıyla zaman ve iş aksamasına yol açabilmektedir. Ve her çalışanın bilinç düzeyini aynı seviyeye getirmek yerinde eğitimler ile çok zor ve pahalı bir süreçtir. Bu anlamda online eğitimler kişisel gelişim için ulaşılması daha kolay ve bireysel gelişimi destekleyen bir role sahiptir.


Eğitim alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eğitimcinin anlattığı konuya hakimiyeti, yetkinliği ve karşı tarafa ne verebildiğidir.

Meşguliyetleriniz arasında eğitim vazgeçilmezimizdir diyorsanız görüşürüz.


Fatma İnceoğlu, 26.09.2017

5 views0 comments

Comments


bottom of page